12 stycznia 2021 r. nasz parafianin Dominik Wójcik przyjął w Stanach Zjednoczonych z rąk Księdza Biskupa Chada Zielinskiego święcenia prezbiteratu. Odtąd, jako prezbiter będzie posługiwał w diecezji Fairbanks w stanie Alaska.
W takim momencie jak święcenia kapłańskie, warto zadać sobie pytania: czym w ogóle jest kapłaństwo, kim jest kapłan dla wspólnoty Kościoła? Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus powierzył Apostołom sprawowanie tego wydarzenia chleba i wina na Jego pamiątkę. Tu rodzi się kapłaństwo dla sprawowania Eucharystii. Ważne w tym miejscu jest pokreślenie, że Pismo Święte nie przekazuje opisów aktualnej dla nas formy kapłaństwa. Wyjście od danych biblijnych pozwala dostrzec historyczną ciągłość i rozwój sakramentu kapłaństwa. Kapłaństwo Starego Przymierza to przede wszystkim dary i ofiary za grzechy ludu. Apostołowie zaś zostali ustanowieni dla głoszenia zbawienia w Chrystusie i budowania Kościoła – wspólnoty. Rodowód kapłaństwa jest bezpośrednio apostolski, żaden bowiem tekst biblijny nie umiejscawia kapłaństwa w oderwaniu od Apostołów.
O cechach i jednocześnie zadaniach kapłana dość wyraźnie wspomina Sobór Watykański II w dekrecie Presbyterorum ordinis nr 12. Sakrament święceń polega na upodobnieniu do Chrystusa. Ze święceń wynika obowiązek bycia sługą, przede wszystkich Chrystusa jako Głowy wspólnoty Kościoła, jednocześnie będąc współpracownikiem biskupów w celu budowania tejże wspólnoty. Kapłan dzięki pewnego rodzaju przemianie, która stanowi dzieło Boga staje się żywym narzędziem Chrystusa i kontynuatorem jego zbawczego dzieła.