Kto może zawrzeć Sakrament Bierzmowania?
Sakrament ten może przyjąć każdy ochrzczony, który przystąpił do Spowiedzi i Komunii Świętej. Ma szczerą intencję przyjęcia tego sakramentu, odpowiedni wiek oraz wykazuje się znajomością Prawd wiary.
Przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania
Odbywa się poprzez czynne uczestnictwo w życiu Kościoła, udziale w Eucharystii, zwłaszcza niedzielnej, regularne przystępowanie do Sakramentu Spowiedzi oraz udział w specjalnych spotkaniach.
Gdzie w Piśmie Świętym jest mowa o Sakramencie Bierzmowania?
W 8. rozdziale Dziejów Apostolskich czytamy „kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy więc wkładali Apostołowie na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego” (Dz 8,14–17). Tu znajdujemy podstawy Sakramentu Bierzmowania.
Jakie skutki niesie ze sobą Sakrament Bierzmowania?
- zakorzenia nas głębiej w Bożym synostwie (Rz 8,15),
- ściślej jednoczy nas z Chrystusem,
- pomnaża w nas dary Ducha Świętego, z których wynikają konkretne owoce,
- udoskonala naszą więź ze wspólnotą Kościoła,
- udziela nam, jako prawdziwym świadkom Chrystusa, specjalnej mocy Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem, do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do tego, by nigdy nie wstydzić się Krzyża Chrystusowego – stajemy się mężnymi świadkami Chrystusa