Kult św. Stanisława, który według przekazów historycznych był pierwszym proboszczem parafii w Żębocinie jest wciąż bardzo żywy, dzięki zaangażowaniu parafian i proboszczów żębocińskich, którzy na przestrzeni wieków szerzyli tutaj kult świętego biskupa.
Ks. Stanisław Podolski, proboszcz w Żębocinie, w 1889 r. zostawił następującą pisemną informację: „Podanie niesie, że reszta pnia przechowywana w izdebce, zwanej Małgorzaty izdebką – jest z drzewa, które miał własną swą ręką sadzić ks. Stanisław Szczepanowski, Biskup i Męczennik. Drzewa tego w dawnych czasach używano jako lekarstwa przeciw febrze”.
Ks. Jan Wiśniewski w swojej monografii z 1917 r. („Dekanat Miechowski”, s. 285) pisze m.in.: „Jest tradycja, że kościół tutejszy powstał w 1050 roku, że św. Stanisław był przy nim proboszczem, że sadził przy nim lipy”.
Jeden z bocznych ołtarzy został poświęcony św. Stanisławowi. Obraz, który jest w centrum ołtarza przedstawia świętego biskupa wskrzeszającego Piotrowina. Cud wskrzeszenia zmarłego miał dokonać się na potwierdzenie uczciwości biskupa Stanisława, któremu król Bolesław Śmiały publicznie zarzucał kradzież pola należącego niegdyś do rycerza Piotrowiny. Jak czytamy w żywocie świętego, korzystając z otrzymanego czasu Stanisław ze Szczepanowa oddawał się „postom, czuwaniu i modlitwom”. Ostatniego zaś dnia skierował się do kościoła w Piotrowinie i odprawił tam mszę. Następnie „jak stał w szatach pontyfikalnych i w infule wyszedł przed drzwi kościoła, tam gdzie pochowane było ciało Piotra, po czym polecił rozkopać mogiłę i otworzyć grób”. Po kolejnej modlitwie: „dotknął trupa pastorałem i rzekł mocnym głosem: W imię Ojca i Syna i Ducha świętego! Piotrze, wstań, który śpisz i powstań z martwych, aby okazała się na tobie moc i działanie Trójcy Świętej. Wstań — powiedział — i wystąp na środek! Oddaj cześć Bogu, składając świadectwo prawdzie, aby wzmogła się ufność wiernych, a zamknęły się usta głoszących nieprawość!”. Nieboszczyk posłuchał wezwań biskupa i powstał z martwych. Następnie udał się z nim na spotkanie z królem i jego dworzanami. Tam potwierdził, że Stanisław uczciwie otrzymał od niego wieś.
Poniżej głównego obrazu znajduje się mniejszy przedstawiający scenę męczeństwa biskupa. Stanisław odprawiając Mszę Świętą w krakowskim kościele na Skałce z rozkazu króla Bolesława Śmiałego zostaje zabity mieczem. Święty jest przedstawiony w szatach mszalnych w chwili ukazywania Najświętszego Sakramentu. Natomiast w górnej części ołtarza widnieją insygnia biskupie – mitra oraz pastorał trzymane przez aniołów.
Najbardziej uroczysty obchód ku czci patrona parafii przypada 8 maja, kiedy Kościół przeżywa liturgiczną uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika. Jest to dzień odpustu parafialnego, który w Żębocinie każdego roku licznie gromadzi Parafian i Gości. Kult św. Stanisława jest także pielęgnowany przez comiesięczne odmawianie litanii ku czci św. Stanisława. Przejawia się także przez liczne intencje mszalne kierowane przez wstawiennictwo św. Stanisława. Warto także wspomnieć, że Koło Różańcowe z Żębocinie jest ofiarodawcą feretronu procesyjnego z wizerunkiem Świętego.
Ponadto w naszej parafii staraniem ks. Krzysztofa Olszewskiego jest znany i śpiewany specjalny hymn ku czci świętego.