W niedzielę 14 lipca 2024 roku w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy dzień odpustu ku czci świętej Małgorzaty Antiocheńskiej.
O godzinie 12:00 sprawowana była Suma Odpustowa pod przewodnictwem ks. dr. Tomasza Szczepanika z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
We Mszy Świętej uczestniczyli licznie zebrani Parafianie i Goście, orkiestra dęta „Błysk”, Wspólnoty Żywego Różańca naszej parafii, dzieci komunijne i liturgiczna służba Ołtarza.
Na zakończenie Mszy Świętej została odmówiona litania do świętej Małgorzaty Antiocheńskiej i odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. W uroczystej procesji przed Najświętszym Sakramentem były niesione figury i feretrony przyozdobione przez każdą wioskę naszej parafii.
W naszym kościele znajdują się figury i feretrony procesyjne: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Dzieciątka Jezus, Matki Bożej Fatimskiej, świętej Rity, świętego Stanisława, świętego Wojciecha, a także chorągiew i różaniec Wspólnot Żywego Różańca.
Święta Małgorzata była córką pogańskiego kapłana. W młodym wieku zmarła jej matka. Wiarę chrześcijańską przekazała jej pobożna kobieta, która zajmowała się jej wychowaniem. Małgorzata pociągnięta chrześcijaństwem, wbrew woli ojca postanowiła przyjąć chrzest i poświęcić swoje życie dla Boga. Podania głoszą, że była kobietą o pięknej urodzie, stąd namiestnik rzymski chciał ją poślubić i uchronić od prześladowania za chrześcijaństwo. Małgorzata nie wyrzekła się jednak wiary i została wierna Chrystusowi, którego obrała za swojego jedynego Oblubieńca. Została skazana na śmierci w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. Poddawana okrutnym karom została zabita 20 lipca 303 roku.
Od czasu powstania naszego kościoła kult świętej Małgorzaty był bardzo żywy. Być może Stanisław Szczepanowski przybywając do Żębocina zastał już tutaj kościół pw. świętej Małgorzaty z Antiochii. Kult świętej męczennicy zanikł w naszej wspólnocie parafialnej po II wojnie światowej, a także przy okazji reformy kalendarza liturgicznego.
Odpust ku czci świętej Małgorzaty Antiocheńskiej został przywrócony w naszej parafii w 2023 roku. Od tego czasu święto parafialne ku czci naszej patronki obchodzimy w niedzielę po 13 lipca.